- Hoşgeldiniz

Adres : -
Telefon : -
E-Posta : -
Websitesi : -
Üyelik Tarihi : 04 Nisan 2019

Van Gölü Ekspresi Yolculuğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son zamanların gözde rotasını Doğu Ekspresi ile geçtin ve yeni bir macera mı arıyorsun? (Doğu Ekspresi’ne bilet bulamamış ve pes etmiş de olabilirsin). Öyleyse seni Van Gölü Ekspresi ile tanıştıralım!

Tren seyahatleri nihayet ülkemizde hak ettiği ilgiyi görmeye başladı. Geçen sene popüler olmaya başlayan Doğu Ekspresi’nde artık yer bulmak zorlaşınca, bu eşsiz deneyimi tatmak isteyen seyahat severler rotayı Van Gölü Ekspresi’ne çevirdi. Eğer sen de onlardan biriysen, işte Van Gölü Ekspresi’yle ilgili aklına gelebilecek tüm soruların cevapları!

Van Gölü Ekspresi bileti nasıl alınır? Bilet fiyatları ne kadar?

Biletleri TCDD’nin resmi sitesinden alabilirsin. Pulman vagonda koltuk fiyatı 47 TL. Örtülü kuşetli vagonda ise kişi başı fiyat 62 TL. Van Gölü Ekspresi’nin tadını en iyi çıkarabileceğin vagon olan yataklı vagonda ise iki kişilik odada kişi başı fiyat 96 TL. Eğer bu odada tek başına kalmak istersen ödemen gereken tutar 116 TL.

Van Gölü Ekspresi Başlıca Durakları ve Kalkış – Varış Saatleri

Van Gölü Ekspresi’nde toplam 60 durak var. Bunlar sırasıyla: Ankara, Irmak, Yahşihan, Kırıkkale, Balışıh, Çerikli, Sekili, Yerköy, Caferli, Şefaatli, Sarıkent, Karasenir, Kanlıca, Yenifakılı, Himmetdede, Boğazköprü, Kayseri, Sarıoğlan, Karaözü, Yeniçubuk, İhsanlı, Şarkışla, Hanlı, Gözmen, Bedirli, Kalın, Yapı, Sivas, Taşlıdere, Bostankaya, Yenikangal, Çetinkaya, Demiriz, Akçamağara, Akgedik, Hekimhan, Malatya, Battalgazi, Fırat, Kuşsarayı, Pınarlı, Baskil, Şefkat, Yolçatı, Elazığ, Yurt, Çağlar, Muratbağı, Palu, Beyhan, Ekerek, Suveren, Genç, Turna, Nurik, Solhan, Kale, Muş, Sıcaksu, Rahova ve Tatvan.

Başlıca durakların kalkış ve varış saatleri ise şöyle:

Ankara – Tatvan Hattı  Ankara K: 11.00 Kayseri K: 17.50 Sivas K: 21.25 Malatya K: 01.54 Elazığ K: 04.39 Tatvan V: 11.16
Tatvan – Ankara Hattı Tatvan K: 07.55 Elazığ K: 14.01 Malatya K: 16.45 Sivas K: 20.52 Kayseri K: 00.29 Ankara V: 07.22

Biletlerin satışa çıktığı belli bir saat var mı?

Artık tren seyahati çok popüler hale geldiği için bilet bulmak eskisine göre çok daha zor. Öyle belirli bir saat yok ama tavsiyem gün içinde yarım saatte bir farklı tarihler için, sıkılmadan araman yapman.

Van Gölü Ekspresi Bilet Fiyatları 2019

Vagon TürüÜcret
Pulman Kişi Başı48 TL
Örtülü Kuşetli Kişi Başı64 TL
Yataklı Çift Kişi117 TL
Yataklı Tek Kişi (İkişilik oda tek kişiye kapanıyor)187 TL


Yaş, Meslek İndirimleri & Ara Durak Fiyatları

Yaşla alakalı indirimlerde yaş hesabı doğum yılı esas alınarak yapılıyor. Ara duraklarda inerseniz ya da binerseniz de fiyatlar düşmekte. Güncel fiyatlara buradan ulaşabilirsiniz.

Tren nereden, ne zaman hareket ediyor? Sefer saatleri kaçta?

Van Gölü Ekspresi her Salı ve Pazar günleri sabah 11:00’de Ankara’dan hareket ediyor ve ertesi gün saat 12:09’da Tatvan’a varıyor, tabii rötar yapmazsa! Yani yolculuk toplam 25 saatten fazla sürüyor. Trenin ismi Van Gölü Ekspresi olsa da, tren Van’a değil Van Gölü’nün batısında yer alan Bitlis’in Tatvan ilçesine kadar gidiyor. Bilet satın alırken de “Van Gar” yerine “Tatvan Gar” diye aratman gerekiyor. Şu anda Ankara ile Irmak arasında yol bakım çalışmaları olduğu için Ankara Tren Garı’ndan TCDD’ye ait ücretsiz otobüslerle önce bir saat mesafedeki Irmak’a gidiliyor ve tren oradan hareket ediyor.

Van Gölü Ekspresi’nin güzergahı nasıl? Hangi duraklardan geçiyor? En güzel manzaralar nerede?

Sırasıyla KırıkkaleSivasKayseriElazığ ve Muş şehir merkezleri ile ilçelerinden geçiyor. Ayrıca Yozgat’ın ilçeleri ile Bingöl’ün ilçelerine de uğruyor. Yol boyunca İç Anadolu’nun bozkırları dahil her yerde şahane manzaralar olsa da en güzelleri Elazığ’da başlıyor ama kış aylarında oralardan geçtiği saatlerde hava karanlık oluyor. Elazığ sonrasında Bingöl’ün Genç ilçesi civarında da şahane manzaralar var. En güzeli, gittiğin tarihte hava kaçta aydınlanıyorsa ona bakmak ve hava aydınlanmadan en az 15 dakika önce uyanıp manzaraları beklemek.

Yemekli vagonda yemekler nasıl? İçki servisi var mı?

Maalesef yemekli vagonda abur cubur ve tost tarzı yiyecekler dışında pek yemek yok. O yüzden yanına mutlaka atıştırmalık yiyecekler al. Eğer mümkünse pasta, börek, sarma bile olabilir. Kayseri’ye varmadan önce pide, lahmacun gibi yemek siparişi verip gardan teslim alabilirsin. İçki servisi yok ama yanında götürebilirsin.

Van Gölü Ekspresi’ne giderken yanıma mutlaka almam gereken şeyler var mı?

Atıştırmalıkları yukarıda saymıştım. Onun dışında bence kesinlikle yanına kablosuz bir hoparlör alman gerekiyor. En sevdiğin müzikleri dinlerken yol daha bir keyifli oluyor. Prizler belli noktalarda olduğu için telefon, bilgisayar gibi elektronik aletleri pratik bir şekilde şarj etmek için üçlü uzatma kablosu almak da faydalı olur. Tuvaletlerin suyu zaman zaman donabildiği için yanında ıslak mendil ve tuvalet kağıdı bulundurman da iyi olur.

Van Gölü Ekspresi, Doğu Ekspresi’ne alternatif olabilir mi?

Evet, kesinlikle olur! Tren keyfi zaten aynı. İnsan bir dakika bile sıkılmıyor. Manzara dersek, Doğu Ekspresi’nden pek farkı yok, hatta bir tık daha iyi bile olabilir.

Tatvan’da indikten sonra Van’a nasıl gidebilirim?

Tatvan’dan Van’a feribot, otobüs ya da taksiyle geçilebilir. Feribotların maalesef belli bir saati yok. Eğer indiğin saatte şansına yeterli yük varsa, hareket ediyor. Feribotla yol yaklaşık 4-5 saat sürüyor. Otobüs yolculuğu ise 2 saat ve bilet fiyatı 20 TL. Hemen her saat başı otobüs bulmak mümkün. Taksiyle ise pazarlık yaparak 200 TL’ye gidebilirsin. Araç kiralama da bir diğer seçenek ama eğer dönüşü Van’dan uçakla yapacaksan, aracı Tatvan’a bırakman gerektiği için bu seçenek çok da mantıklı değil.

Van’da mutlaka görülmesi gereken yerler nereler?

Van ve çevresinin doğası gerçekten enfes. Özellikle turkuaz renkteki Van Gölü’nün etrafını çevreleyen karla kaplı dağlar, insana kendini İsviçre’de gibi hissettiriyor. Van Gölü sahilinde ise kendini bir anda Ege kasabalarına ışınlanmış gibi hissediyorsun. Mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında, Gevaş açıklarındaki Akdamar(Ahtamar) Adası ve mimarisiyle insanı büyüleyen, 1000 yaşından büyük olan Akdamar Kilisesi geliyor. Van’a bir saat uzaklıkta yer alan Muradiye Şelalesi ise görülmesi gereken bir diğer yer. Ayrıca Tatvan’a çok yakın mesafede yer alan Ahlat Selçuklu Mezarlığı da görülmesi gereken yerler arasında.

Gar İletişim Bilgileri

Ankara Gar: Tel: 0(312) 309 05 15 / 336 Danışma – Çalışma Satleri: 24 Saat Açık

Tatvan Gar: Tel: 0(434) 827 57 04 – Çalışma Saatleri: 06.30 – 15.30

İçeriden Bilgiler

Van Gölü Ekspresi’ni çok yakın bir zaman önce yapmış insanlar olarak, aynı yolculuğa çıkacakları biraz aydınlatalım, ne bekleyip / bekleyemeyeceğinizi paylaşalım dedik:

Temizlik

Hem örtülü kuşetli vagonların ve hem de yataklı vagonların kompartıman ve nevresimleri oldukça temiz. Bu konuda içiniz rahat olsun. Her bir nevresim kendi paketinde, yıkanmış, ütülenmiş şekilde size geliyor.

Tuvaletler

Tuvaletler, bir tren tuvaleti ne kadar temiz olabiliyorsa o kadar temiz. Elbette yolculuğun sonuna doğru tuvalet kağıdı kıtlığı yaşanmaya başlayabiliyor. O nedenle yanınızda kendi medilinizi getirin. Elbette pulman vagonların tuvalet kullanımı daha sık olduğu için, o vagonların tuvaletleri daha sıkıntılı olabiliyor. O nedenle örtülü kuşetli vagonlara kadar ilerleyip oradaki tuvaletleri kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Yemekli Vagon

Eskiden insanlara yemekler kötü mötü ama yemekli vagon tecrübesini yaşamaye değer derdik ama artık yemeklerin kötü olmasının üzerine, servis de bir o kadar hijyen standartlarından uzak. Görevlinin önce milletin masalarda bıraktığı pisliği toplayıp, sonra siparişimiz olan tostu ızgaraya eli ile koyup, eli ile tersyüz edip yine para alıp verdiği ve de yıkamadığı eli ile bize servis ettikten sonra kraker, bisküvi tarzı paketli gıdalardan başka birşey almayın derim. 

Tüm öğünlerinizi yanınızda getirin.

Dilerseniz, Doğu Ekspresi’ndeki Erzurum’da trene cağ kebabı sipariş ederek başlattığımız geleneği, Ankara- Tatvan yönünde Kayseri’de mantı ya da deve cıvıklısı, Tatvan – Ankara yönünde Elazığ’da odunda dönere uygulayabilirsiniz. Döneri içine 1,5 söyleyin mutlaka.

Yanınıza Alın

– Keyifli vakit geçirmek için iskambil kartı vb. gibi oyunlar, kitap vs…
– Telefon, bilgisayar gibi elektronik aletleri daha kolay şarj etmek için çoklu uzatma kablosu,
– Islak-kuru mendil, tuvalet kağıdı.
– Mutlaka tüm yiyecek içeceğiniz. Termosta çay ya da sıcak su dahil.
– Gece olunca kompartmanın içindeki ışıklar çok loş ışık veriyor. Biraz daha aydınlatma ihtiyacı duyabilirsiniz.

Internet & Telefon

Trende WiFi yok ama yol boyunca GSM bağlantısı iyiydi.

Youtube’ ye Bekleriz:

https://www.youtube.com/channel/UCJLQDlyE6Bnr3l00mkWgbdA/featured

Instagram’a Bekleriz!

https://www.instagram.com/vangezgini/?hl=tr

Facebook’a Bekleriz!

https://www.facebook.com/vangezginim/
Firmalar kategorisinde bulunan Van Gölü Ekspresi Yolculuğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler sitemize 04 Nisan 2019 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.
İlgili Terimler : , ,