- Hoşgeldiniz

Bu ilacı kullanan 1800 kişi öldü

Bu ilacı kullanan 1800 kişi öldü sitemize 14 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Bu ilacı kullanan 1800 kişi öldüFransa ‘da Mediator ‘un kullanımıyla ilgili davaya bakan savcılık, söz konusu ilacın kısa dönemde 220 ile 300, uzun dönemde ise bin 300 ile bin 800 arasında kişinin ölüm üne yol açmış olabileceğini iddia etti.

Fransız tıp çevreleri ve ilaç güvenliği uzmanları geçen yıl bu ilacı kullandığı için yaklaşık bin 300 kişinin hayatını kaybettiği tahmininde bulunmuştu.

Fransa’da ilaç tan dolayı mahkemeye başvuranların sayısının yaklaşık 3 bin 300 kişi olduğu belirtiliyor. Ülkede söz konusu ilaç, yaklaşık 20 yıl satıldıktan sonra 2010 yılında piyasadan çekilmişti.

DAVA AÇILIYOR

Sorgu hakiminin, uzun süredir üzerinde çalıştığı soruşturmayı yaz aylarında tamamlayıp, sonbahar aylarında ise dava açması bekleniyor.

Vücuttaki lipit adı verilen yağ hücrelerini düşürdüğü için diyabet tedavisinde kullanılan ve daha sonra da iştah kesici etkisi nedeniyle obezlerin zayıflamasında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan ilacın kalp kapakçığında kalınlaşmaya ve hipertansiyona neden olduğu belirlenince yasaklanmıştı.

Fransa’da yasaklanmadan önce ilacı kullananların sayısının 300 bin civarında olduğu düşünülüyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :